Nový 14palcový MacBook Pro má spousty výhod

MacBook

 

Nová klávesnice má nyní černé mezery mezi klávesami, což podle názorů zákazníků vypadá lépe než její předchůdkyně, ale z hlediska mechaniky se nic nezměnilo. A to je dobře, protože si všichni pamatujeme, co vyšlo po posledních kombinacích společnosti Apple. Nový i loňský MacBook Pro 14″ mají přepracovaný a plně funkční mechanismus klávesnice. Zdvih je drobný, ale s velkým citem, díky němuž je psaní na takové klávesnici rychlé a bezchybné.

Kvalitní reproduktory

Dotykový panel je pryč. Mnoho lidí považuje tuto změnu za něco velmi důležitého, ale zbytek k ní přistupuje bez větších emocí. Líbí se nám změna jasu a hlasitosti pomocí dotykového posuvníku, ale kromě toho je dotykový panel ve spoustě očích spíše zbytečná vychytávka, která k práci s počítačem příliš nepřispívá. Jedním slovem: je to v pořádku, stejně jako jsou v pořádku standardní tlačítka.

Na druhou stranu má nový MacBook mnohem lepší reproduktory, a přitom už jeho předchůdce měl fantastickou kvalitu zvuku. Nevím, jak to Apple dělá, ale je těžké uvěřit, že je tu stále prostor pro pokrok, a je to tak patrné. Klobouk dolů před Applem, protože vestavěné reproduktory hrají lépe než mnohé levné externí audiosystémy.

Nepodstatná, ale potěšující poznámka: zvuk zavírání víka nového MacBooku je úchvatný. Ani jeho předchůdci nebylo co vytknout, ale poklop 14palcového MacBooku Pro se zavírá, jako by byl ze všech stran potažen měkkým materiálem. Téměř jako dveře v luxusním autě. Je to malý, ale důležitý detail.

Porovnání s loňským modelem M1

MacBook Pro 13″ je počítač, u kterého si připlatíte za paměť RAM a úložiště. Máte v něm čip M1 (8 jader CPU a 8 jader GPU), 16 GB RAM a 512 GB úložiště.  Letošní MacBook Pro 14″ je základní verze, která se velmi podobá dodatečně vybavenému MacBooku Pro 13″. Tento počítač má čip M1 Pro v základní variantě (8 jader CPU a 14 GPU), 16 GB RAM a 512 GB úložiště. Jedná se o nejlevnější z nových MacBooků Pro.

Loňský MacBook Pro s procesorem M1 byl pro aplikace revolucí v pracovním postupu. Nakonec jste mohli pracovat bez souborů proxy s náhledem nastaveným na „Lepší kvalitu“, což znamená, že nedošlo k poklesu rozlišení. MacBook Pro M1 byl po celou dobu úprav naprosto tichý a chladný, a co víc, vykreslování je extrémně rychlé. Ventilátor je slyšet jen zřídka, pouze při nejnáročnějších projektech, ale i tehdy je to jen mírné hučení, nikoli kvílení. Kombinace extrémního výkonu a tichého provozu byla revoluční. Na tomto pozadí je nový MacBook Pro M1 Pro výkonnější, ale nejedná se o další revoluci, spíše o přirozenou evoluci.

Komfort při práci

Doba vykreslování je tedy o 23 procent kratší. A jak se liší samotný proces úprav ? V nejproblematičtějších oblastech časové osy (kumulace několika přechodů v po sobě jdoucích vrstvách pod sebou, všechny pod vrstvou s barevnou tabulkou LUT) totiž procesor M1 často není schopen zobrazit takový přechod živě v náhledu, pokud máme kvalitu náhledu nastavenou na „Lepší kvalita“. Novější MacBook Pro 14″ s M1 Pro nemá v těchto oblastech žádné problémy. V žádné fázi úprav náhled neztrácí snímky. V takových místech se zdá, že nový čip má hardwarově akcelerovanou podporu souborů h.264.

To je zřejmé zlepšení komfortu práce, ale ve vašem případě se to týká asi 1 % délky časové osy, takže to lze jen stěží považovat za průlom v komfortu práce. Pozitivní je, že můžete ocenit kratší dobu převodu pro různé operace, včetně například stabilizace nebo sledování.

A jak je to s fotografiemi ? Práce v Lightroomu na obou počítačích je prakticky totožná. Rozdíl je v době potřebné k exportu fotografií. Získáváme 20-25 % času. Podobný vztah vidíme i u svého nejnovějšího fotografického objevu DxO Pure Raw, který vřele doporučuje mnoho uživatelů. I zde je rychlejší přibližně o 20 procent.


 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.Nahoru - Na začátek