Jak připojit MacBook Air k televizoru ?

Pasní na MacBooku

 

MacBooky Air jsou lehké a přenosné a skvěle se hodí na cesty. Ať už sledujete film na malé obrazovce při cestování, děláte si poznámky ve třídě nebo pracujete doma či v kanceláři, hodí se téměř na všechno. Nezřídka však MacBook Air používáte na jednom místě jako alternativu ke stolnímu počítači. A právě kompaktní rozměry mohou být problémem. Naštěstí máte možnost zobrazit obrázek na větší obrazovce. Jak to udělat s MacBookem Air ? Jak připojit zařízení k televizoru ? Nastavení je mnohem jednodušší, než si myslíte.

Připojení HDMI

Zařízení Apple můžete k televizoru připojit stejným způsobem jako jakýkoli jiný notebook, laptop nebo stolní počítač se systémem Windows 10, například pomocí portu HDMI. MacBook s portem HDMI podporuje rozlišení 1080p a vyšší a také obsah šifrovaný pomocí HDCP z iTunes a Quick Time Playeru 10. Navíc můžete přenášet zvuk z notebooku do televizoru ve skvělé, prakticky bezeztrátové kvalitě: 8 kanálů a 24bitový zvuk při 192 kHz, a dokonce prostorový zvuk Dolby Surround 5.1.

Musíte se však ujistit, že váš televizor podporuje HDMI, a pořídit si vhodný kabel. Pak je přímé spojení triviálně snadné. Stačí připojit jeden konec k televizoru a druhý konec k MacBooku Air. Obrázek se automaticky zobrazí na větší obrazovce. Při prvním připojení zařízení přes HDMI se mohou vyskytnout problémy s promítáním obrazu na televizoru a se zvukovým režimem. Nakonfigurujte možnosti podle svých představ. To se provádí v kategorii Předvolby systému.

Krok za krokem

Postupně vám vysvětlíme, co je třeba udělat pro změnu seřízení. Nastavení začíná povolením předvoleb systému. To lze provést prostřednictvím nabídky Apple. Poté vyberte podkategorii Monitory. Na kartě Rozložení se objeví dva obdélníky. Větší z nich představuje obrazovku televizoru a menší obrazovku MacBooku Air. Poloha obdélníku odpovídá poloze obrázku. Pomocí kurzorové klávesy ji přesuňte tak, aby video přehrávané na televizoru vyplnilo celou obrazovku.

Můžete také zkontrolovat Výchozí nastavení monitoru. MacBook tak začne používat nejlepší rozlišení. Poté se vraťte do Předvoleb systému a dvakrát klikněte na kategorii Zvuk. V podokně Výstup by mělo být zaškrtnuto HDMI. Pokud tato možnost není zapnutá, musíte to udělat sami. Zvuk z MacBooku se tak přenáší do reproduktorů televizoru nebo připojených zařízení.

Nastavení zabere doslova pár sekund a pak už si můžete bez problémů vychutnávat velký obraz. Pokud však necháte MacBook delší dobu v nečinnosti, přejde do režimu spánku, a to i během přehrávání videa. Existuje riziko, že dojde k chybě HDCP. Řešením je aplikaci vypnout a znovu zapnout. Chcete-li se této chybě vyhnout, můžete v kategorii Úspora energie vypnout možnost spánku.

MacBook bez vstupu HDMI

Existují i jiné postupy. Ne všechny MacBooky mají totiž port HDMI. V závislosti na roce výroby mohou zařízení od společnosti Apple používat zcela odlišná řešení. Nejnovějším příkladem je MacBook Air 2018 s portem Thunderbolt 3 (USB-C). Připojení k televizoru se v tomto případě provádí pomocí adaptéru, který lze zakoupit v autorizovaných prodejnách Apple nebo u partnerských společností. Na to by měli pamatovat i majitelé MacBooků Air z let 2011 až 2017 (Thunderbolt 1 a 2).

MacBooky Air z let 2008 až 2010 jsou vybaveny konektorem Mini DisplayPort. V té době se jednalo o velmi populární řešení, které však bylo rychle nahrazeno mnohem dostupnějším rozhraním Thunderbolt a HDMI. Jaký byl důvod této změny ? V první řadě je obtížné najít správný kabel. Uživatelé neznalí detailů této technologie si mohli zakoupit kabel Mini DisplayPort, který nepodporoval přenos obrazu a zvuku. Některé levnější kabely dokázaly zobrazit pouze video. Majitelé MacBooků Air vyrobených před rokem 2010 budou muset hledat správný model kabelu, aby mohli sledovat filmy nebo poslouchat hudbu na televizoru.

Připojení k TV bez kabelu

Bezdrátové přepínání MacBooku mezi obrazovkami televizoru je možné. Stačí mít Apple TV nebo jiné zařízení podporující AirPlay. Pro streamování video obsahu stačí kliknout na ikonu AirPlay. Vše probíhá automaticky a co je nejlepší, dokonale se přizpůsobí velikosti obrazovky, takže nemusíte trávit čas nastavováním. To je jedna z výhod kompatibilních zařízení.


 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.Nahoru - Na začátek