Čím se MacBooky liší od běžných PC ?


 

To je otázka, kterou si klade každý, kdo vážně uvažuje o přechodu ze standardního počítače na počítač s logem Apple. Pro běžného uživatele PC vypadají obě řešení na první pohled téměř stejně. Proto je tak snadné nechat se zmást různými fámami.

Umělecké dílo

Počítač se systémem Windows je nejběžnějším typem počítače. To souvisí s poměrně dominantním postavením Billa Gatese na trhu se softwarem. Proto si lidé při představě výrazného Windowsu vybaví „osobní počítač“. Je však třeba zdůraznit, že Mac je také osobní počítač. Vyznačuje se svou architekturou: na rozdíl od protějšků jiných značek jsou produkty Apple uzavřené pro úpravy. To proto, že Apple ke svým výtvorům přistupuje jako k uměleckým dílům.

To, co uzavřená architektura vynahrazuje, je plně integrovaný hardware a software. Uživatelé MacBooku tak získají bezvadný software, který skvěle funguje. To je něco, co otevřená architektura nemůže poskytnout, protože umožňuje libovolné úpravy a instalaci nelicencovaného softwaru (což může být problematické, zejména pro méně zkušené uživatele).

Proprietární operační systém

Hardware společnosti Apple je třeba posuzovat jako celek, včetně operačního systému. OSX nelze nainstalovat na jiný počítač než s logem nakousnutého jablka. Systém Windows nebo Linux lze nainstalovat kamkoli.

Systém OSX, který je neustále aktualizován o nové funkce, je tedy výhradně pro MacBooky. Protože je OSX vytvořen pouze pro počítače Apple, je extrémně stabilní a rychlý. To znamená, že každý software běží hladce a bez přerušení provozu. Nehrozí také, že by se systém zhroutil takovým způsobem, že by to poškodilo váš počítač. Vše bylo pečlivě promyšleno a zakódováno. Systém OSX je v tomto ohledu bezkonkurenční a miliony lidí na celém světě ho zbožňují.

MacBooky se používají mnohem snadněji. Nevyžadují od uživatelů spoustu hlášení (jako Linux) a soubory lze uspořádat několika kliknutími (na rozdíl od systému Windows, kde je třeba vytvořit spoustu složek). Vše je na svém místě. Uživatelé se tak mohou soustředit na jiné činnosti, než je ovládání systému. Výhodou je nízká náročnost konfigurace: získáte systém, který je okamžitě připraven k použití.

Vynikající design

Fenomén MacBooku se vyznačuje smyslem pro detail, důrazem na estetiku a uspořádáním komponentů. Tento přístup zaujal i londýnské Muzeum designu, kde jsou produkty Apple vystaveny jako exponáty dokládající jejich uměleckou hodnotu.

To neznamená, že ostatní počítače jsou ošklivé. Rozhodně jsou však průměrné. Společnost Apple zde nastavila zcela nový standard. Pokud jde o výběr mezi MacBookem a běžným počítačem, nelze popřít, že i na této otázce záleží. Díky minimalistickému designu Apple snadno zapadne do jakéhokoli interiéru. Absence kabelů nijak nenarušuje estetiku místnosti.

Totéž platí pro samotný systém OSX. Myšlenka je stejná: aby se snadno používal, ale aby byl skvělý i na pohled.

 


 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.



Nahoru - Na začátek