Apple roste raketově jako nikdy předtím

MacBook u kafe

 


Argument, že Apple vyrábí specializované počítače, o které se zajímají jen a pouze snobové, se zdá být mylným. Rekordní prodeje MacBooků jsou totiž nejvyšší v historii.

Snobové z kaváren

Historicky byly MacBooky úzce specializovaným produktem určeným pro nejbohatší skupinu uživatelů a hrstku zvědavců, kteří chtěli vyniknout v kavárně při popíjení ranního dýňového latté. Alespoň takový byl stereotyp, na kterém bylo hodně pravdy – počítače Apple měly dlouhá léta nepatrný podíl na trhu, a přestože se těšily velkému respektu a mnoho uživatelů toužilo takové zařízení vlastnit, ve skutečnosti si je koupilo poměrně málo lidí.

Před rokem se situace dramaticky změnila; uvedení MacBooku Air a MacBooku Pro s čipem M1 rozkolísalo prodeje natolik, že mezi 1. čtvrtletím 2020 a 1. čtvrtletím 2021 vzrostly prodeje meziročně o 91 %, zatímco Apple se umístil na čtvrtém místě, těsně za stupni vítězů, pokud jde o podíl na trhu. Zpráva společnosti Strategy Analytics nyní ukazuje, že Apple je sice stále mimo stupně vítězů, ale jeho pozice je lepší než kdykoli předtím.

Nejlepší prodej MacBooků v historii.

Zpráva ukazuje, že ve třetím čtvrtletí roku 2021. Apple prodal 6,5 milionu MacBooků. To je o 10 % více než před rokem ve stejnou dobu, a tedy historický rekord v prodeji notebooků s nakousnutým jablkem. Zpráva poukazuje na to, že hlavním důvodem prudkého nárůstu je prodej MacBooku Air, který lze zakoupit s výhodnými slevami. To Apple stále řadí na 4. místo v žebříčku, ale jeho podíl se nyní zvýšil na 10 %. Třetí místo je stále vzdálené, ale Apple předstihl i takové giganty, jako jsou Asus a Acer, které mají ve svém portfoliu mnohem více produktů za mnohem dostupnější ceny.

Výsledky společnosti Apple jsou o to působivější, že ve své nabídce vlastně nemá žádný produkt, který by se dal označit za „levný“. Nejlevnější verze MacBooku Air stojí i po slevách více než 26 000,- Kč. To je dvakrát nebo někdy i třikrát více než nejlevnější notebooky v portfoliu konkurence, které jsou nejoblíbenější a generují objem prodeje. Možná však děláme chybu, když tyto výsledky aplikujeme na Česko, kde je MacBook Air stále považován za prémiový produkt. V USA, kde se dá pořídit za méně než 999 dolarů, je na dosah většině zákazníků.

Tyto výsledky je samozřejmě nutné upravit o jednu skutečnost – Apple je jediným z celé hromady, u kterého nedošlo k závažným problémům kvůli absenci mikročipů. Společnost musela odložit uvedení MacBooku Pro na pozdější termín, než bylo původně plánováno, ale celosvětový nedostatek součástek nezpůsobil uzavření žádné továrny. Naproti tomu jiné společnosti se potýkaly s takovými problémy, které – jak poznamenávají autoři zprávy Strategy Analytics – mohly mít přímý dopad na nižší než očekávaný růst tržeb. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla je společnost Dell, která zaznamenala impozantní 50% meziroční nárůst. Ostatní buď ztratily, nebo rostly méně, než se očekávalo.

Rostoucí obliba prémiových notebooků

Zpráva ukazuje, že v posledních měsících klesla poptávka po Chromeboocích a levných počítačích určených pro výuku, zatímco poptávka po prémiových noteboocích vzrostla. Z hlediska podílu MacBooků na trhu je to vynikající zpráva, zejména po nedávném vydání MacBooků Pro 14 a 16.

Samozřejmě si nelze namlouvat, že MacBooky Pro 14 a 16 budou mít velkolepé prodejní výsledky, protože se jedná o strašně drahé počítače určené pro velmi úzkou skupinu uživatelů. Jejich vřelé přijetí uživateli i recenzenty však mohou přimět více zákazníků věnovat pozornost levnějším MacBookům Air a Pro 13, které objektivně patří k výběrovým, ne-li nejlepším přenosným počítačům ve svých cenových kategoriích.

V každém případě má sáhnutí po jiném počítači stále menší smysl. Konkurenti společnosti Apple mají obrovský problém. Protože žádný notebook na současném trhu nenabízí takovou kombinaci mobility, výkonu, pracovní kultury a špičkového hardwaru jako MacBooky od Applu. Samozřejmě, do určité doby je to jedno, ale když má zákazník utratit kolem 26 tisíc korun nebo více, je stále těžší najít nějaký argument pro koupi jiného počítače než od Applu. Ten nemá v dohledné době důvod sestoupit ze stupně vítězů, příští rok bude jeho pozice ještě silnější.


 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.Nahoru - Na začátek